Gubitak leda na Grenlandu premašuje prethodne procene, otkriva novo istraživanje NASA-e

Gubitak leda na Grenlandu premašuje prethodne procene, otkriva novo istraživanje NASA-e

U revolucionarnoj analizi satelitskih podataka, istraživači iz NASA-inog Jet Propulsion Laboratory-a u južnoj Kaliforniji otkrili su zabrinjavajuće podatke o Grenlandskom ledenom pokrivaču. Prema radu objavljenom u časopisu Nature 17. januara, ledeni pokrivač doživeo je značajniji gubitak mase leda u poslednjih četiri decenije nego što su ranije procene sugerisale.

Studija otkriva da je Grenlandski ledeni pokrivač izgubio otprilike petinu više mase leda nego što su ranije procene sugerisale. Ovaj ubrzani gubitak dešava se pretežno ispod nivoa mora, u fjordima duž periferije Grenlanda. Topljenje leda indirektno doprinosi porastu nivoa mora, utičući na cirkulaciju okeana i potencijalno utičući na globalne obrasce vremena i ekosisteme.

Chad Greene, vodeći autor studije i naučnik za lednike u JPL-u, objasnio je: “Kada se led na kraju glečera odlomi i povuče, to je kao da izvadite čep iz fjorda, što omogućava brže oticanje leda u okean.”

Sveobuhvatna analiza obuhvata period od 1985. do 2022. godine, koristeći gotovo četvrt miliona podataka o položaju glečera prikupljenih sa satelita. Od 207 proučavanih glečera, 179 su se značajno povukli, 27 su ostali stabilni, a samo jedan je napredovao neznatno.

Studija izaziva prethodne procene iz Međunarodnog poređenja balansa mase ledenih pokrivača (IMBIE), otkrivajući da je ledeni pokrivač izgubio oko 1.140 milijardi tona (1.034 milijarde metričkih tona) tokom perioda od 1985. do 2022. – 21% više nego IMBIE-eva procena.

Iako ovaj dodatni gubitak leda ne doprinosi direktno porastu nivoa mora, unosi značajan priliv slatke vode u okean. Nedavna istraživanja ukazuju na potencijalne implikacije za slanost Severnog Atlantika, utičući na Atlantsku meridionalnu cirkulaciju i globalnu okeansku transportnu traku.

Glečeri Grenlanda, koji su istorijski doživljavali ravnotežu između rasta i povlačenja, doživeli su nezapamćeno povlačenje tokom 21. veka. Podaci ističu značajan gubitak leda sa glečera poput Zachariae Isstrom, Jakobshavn Isbrae i Humboldt Gletscher.

Važno je napomenuti da je Qajuuttap Sermia na jugu Grenlanda bio jedini glečer koji je doživeo rast, ali njegovi dobici nisu bili dovoljni da nadmaše gubitke drugih glečera.

Alex Gardner, koautor studije i naučnik za kriosferu u JPL-u, naglasio je značaj istraživanja, navodeći: “Ranije smo imali fragmente – mnogo lokalnih studija. Ali ono što ova studija nudi je sistematski i sveobuhvatan pogled koji je doveo do prilično značajnih uvida koje nismo imali o ledenom pokrivaču pre”.

Izvor: NASA
Izvor naslovne fotografije: AXIOS