Sa više od 3.000 godina starosti, irska igra hurling jedan je od najstarijih sportskih kolektivnih sportova koji se i danas igra.
Uz gelski fudbal, rukomet i igru nazvanu rounders – sličnu bejzbolu – hurling je jedan od nacionalnih sportova Irske koji organizuje Gaelic Athletics Association, ili GAA.
Hurling, nazvan camogie kada ga igraju žene (izgovara se “cah-mo-gee”), jedan je od najvoljenijih sportova GAA.
Slična je floru hokeju, ovaj brzi sport vidi dva tima od 15 igrača kako pokušavaju postizanje poena udarajući loptu štapom u cilj u obliku slova H.
Igrači dobijaju tri poena za pogodak lopte u gol mrežu, ili jedan poen ako je prebace preko prečke iznad mreže.
Štapovi koji se koriste u igri prave se od drveta jasena i nazivaju se “hurleys” ili “hurls”. Dugi su i ravni sa širokom bazom koja igraču omogućava da podigne i udari loptu.
Ova tvrda, kožna lopta naziva se sliotar, izgovara se “slit-ter”, i malo je veća od teniske loptice.
Nošenje kacige postalo je obavezno u igri 2010. godine, ali igrači nose malo drugih zaštita od udaraca loptama ili štapovima.
Iako hurling i drugi GAA sportovi možda ne privlače međunarodnu pažnju kao što to rade fudbal, ragbi i bejzbol, izuzetno su važni za lokalnu kulturu zajednica širom Irske.
Postoje i klubovi na mestima poput Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, pa čak i Japana!
Najboljih 12 okružnih timova u Irskoj takmiče se svakog leta u All-Ireland Senior Hurling Championship-u za pehar Liam MacCarthy Cup – trofej koji izgleda kao starinska irska čaša za piće i dobio je ime po čoveku koji je platio da ga naprave 1922. godine.
Izvor: The Sun