U botaničkom otkriću, naučnici su pronašli jedinstvenu palmu koja izaziva divljenje cvetajući i donoseći plodove potpuno ispod površine. Palma Pinanga subterranea, otkriće do sada neviđeno u botanici, pokazuje ponašanje koje ranije nije primećeno među svojim biljnim pandanima.
Benedikt Kuhnhäuser, botaničar iz Kraljevskih botaničkih vrtova u Kjuu, izrazio je jedinstvenost ove podzemne palme, izjavljujući: “Odmah smo znali da je ovo zaista čudna palma.” Otkriće je napravio malezijski botaničar Paul Chai u rezervatu divljine Lanjak Entimau na ostrvu Borneo krajem devedesetih godina prošlog veka.
Iako je prvobitno izgubljen fotografski dokaz zbog poplava u Kucingu, glavnom gradu malezijske savezne države Saravak, Chaijevo otkriće o podzemnoj palmi ponovno je isplivalo 2018. godine. Tim botaničara, predvođen Kuhnhäuserom, krenuo je na višednevni trek do rezervata i bio zapanjen otkrićem da podzemna palma uspeva u izobilju.
Iako je retko videti bilo šta drugo osim korena ispod zemlje, primeri postoje širom biljnog carstva. Centralna južna Afrika ima “podzemnu šumu”, a određene biljke skrivaju cvetove ili plodove ispod zemlje. Međutim, jedinstvena karakteristika palme Pinanga subterranea, koja zakopava i cvetove i plodove, izuzetno je retka, s još jednim poznatim primerkom širom sveta – malom rodnom orhideje Rhizanthella u Australiji.

Za razliku od pretpostavke da palma potpuno nije bila poznata, lokalno Indigensko stanovništvo bilo je upoznato s njom. Cibele de Cássia Silva, botaničarka sa Univerziteta u Kampinjasu u Brazilu, ističe važnost priznavanja Indigenskog znanja. Lokalni stanovnici ne samo da su imali nazive za palmu, već su i berbu njenih neupadljivih plodova koristili kao užinu.
Intrigantna biologija podzemne palme dodaje još jedan sloj njenom jedinstvenom karakteru. Dok je oprašivanje i rasipanje semena obično ključno za biljke, palma može zavisiti od samooprašivanja. Bubašvabe mogu imati ulogu u prenosu polena između biljaka čak i ispod površine zemlje. Takođe su primećeni divlji svinje koje iskopavaju plodove palme, što znači da bi životinje mogle pomoći palmi u širenju semena kroz svoje izmete.
Biljka je formalno opisana u časopisu “Palms” u junu 2023. godine, a njena karakteristična biologija detaljno je opisana u časopisu “Plants, People, Planet” otprilike u isto vreme. Sidonie Bellot, koleginica iz Kjua, trenutno istražuje odnose između podzemne palme i njenih rođaka, rasvetljujući evolutivne korake koji su doveli do njenog podzemnog načina života.
Izvor: SCIENCE ORGANIZATION
Izvor naslovne fotografije: SCIENCE ORGANIZATION