Svakih 80 godina, ova zvezda se pojavljuje na nebu – pogledajte fenomen jednom u životu

Svakih 80 godina, ova zvezda se pojavljuje na nebu – pogledajte fenomen jednom u životu

Nova zvezda dolazi na noćno nebo Severne hemisfere. Može se pojaviti za nekoliko dana, ili može proći mesecima – astronomi nisu sigurni, uprkos čekanju od gotovo 80 godina da zasija. Ali kada to učini, sagoreće tako svetlo da će biti vidljivo golim okom tokom jedne nedelje.

A onda, brzo kao što se pojavilo na nebeskom panorami, biće otišlo.

Razlog ovom šarenom prikazu je T Corona Borealis (ili T CrB, skraćeno), koji je retka pojava poznata kao ponovna nova. Kao što ime sugeriše, T CrB se nalazi u konstelaciji u obliku potkovice nazvanoj Corona Borealis, ili Severna Kruna, na oko 3.000 svetlosnih godina od Zemlje.

Za razliku od klasičnih novih koje nastaju kada zvezda eksplodira na kraju svog života, ponovne nove, kao što ime sugeriše, eruptiraju mnogo češće, ali ih uzrokuju drugi procesi zvezdane evolucije od prave nove. U slučaju T Corona Borealis, njeno poslednje izbijanje dogodilo se 1946. godine. Poznato je samo 10 ovih ponovno pojavljujućih novih u Mlečnom putu.

Zvezdano pozorište: Uzbudljivo putovanje kroz kosmičku eksplataciju

Šta uzrokuje ovu kosmičku pojavu? Svetlost T Corona Borealis nije rezultat eksplozije jednog kosmičkog tela, već nebeskog plesa između dva umiruća zvezdana sistema koji kruže jedan oko drugog. Veći od dva, crveni džin sa otprilike masom naše Sunčevog sistema, gubi svoj materijal, uključujući vodonik i helijum. Deo ovih čestica pada na svog pratioca, belog patuljka, koji, iako je otprilike veličine Zemlje, sadrži oko 40 posto više materije od Sunca, što ga čini neverovatno gustim.

Kako beli patuljak upija materijal svog saputnika, njegova temperatura raste i postaje sve gušći. Na kraju, svakih 80 godina ili tako, dostiže kritični tačku koja pokreće seriju snažnih nuklearnih fuzionih reakcija koje izazivaju erupciju.

Uzbuđenje na nebu: Kako istražiti neviđenu lepotu

Kada će biti vidljivo – i kako ga videti? Nije jasno kada će se izbijanje dogoditi. Prema NASA-i, to bi moglo biti bilo kada od sada do septembra, iako Starfild primećuje da je ovo dobra pretpostavka i može proći i godine pre nego što vidimo eksploziju na našem nebu. Ali kada se to dogodi, to će biti prilika koju će posmatrači zvezda lako propustiti.

Put ka zvezdama: Saveti za osmatrače nebeskog svoda

“Ako ste samo prosečna osoba koja izlazi napolje i gleda prema gore želeći da je vidi golim okom, imate samo nekoliko noći da to učinite”, dodaje Schaefer.

Kada se dogodi erupcija, biće pažljivo praćena – tim Starfilda rezervisao je vreme na svemirskom teleskopu Džejms Veb kako bi posmatrao erupciju i tačno utvrdio koliko materijala se izbacuje u svemir tokom procesa.

Umetnost gledanja zvezdi: Amaterska astronomska posmatranja

Ali neki od najvažnijih posmatranja ove retke pojave doći će iz mreže amaterskih astronomskih opservatorija koristeći svoje teleskope u dvorištu. Članovi Američkog udruženja opservatorija promenljivih zvezda (AAVSO) i Astronomskog telegrama pažljivo prate T CrB. U poslednjih nekoliko godina, novo merenje je dodato na centralni portal, u proseku, jednom svakih 10 minuta, čineći konstantan tok ažuriranja o tome koliko svetlosti sistem sija. Jedan od ovih amatera sigurno će se ponositi time što je prvi primetio dolaznu erupciju.

Izvor: NATIONAL GEOGRAPHIC
Naslovna fotografija: NATIONAL GEOGRAPHIC (screenshot)