METS INTERVIEW: UROŠ TIMIĆ

METS INTERVIEW: UROŠ TIMIĆ

Njegove stranice nisu papir, već portali. Jednom kada ih otvorite, stvarnost se povija, i više niste sigurni da li čitate ili živite. On ne piše knjige – on stvara iskustva, prizore i osećaje. Iza te magije stoji ime koje odjekuje i daleko širi.

Gost METS INTERVIEW-a, Uroš Timić

METS: -Tvoji romani su bogati i duboki, ali šta je to što ti kao pisac, u suštini, tražiš u književnosti? Da li je to odgovornost, umetnost, ili nešto sasvim drugo?
UROŠ: -Prva reč koja mi je pala na pamet: smisao. Iako pišem fantastiku i uglavnom situacije nisu realne, u svom tom nerealnom ludilu koje stvaram pokušavam da pronađem smisao svega, pa i onoga što je navedeno u samom pitanju. Nekada deluje možda samo kao roman “za zabavu” (mada sam retko dobijao takve komentare), ali zapravo, u svakoj rečenici krije se potraga za smislom. To se posebno vidi u romanu 40 dana“.

METS: -Tvoj prvi roman je doživeo neverovatan uspeh i nagradu pre nego što je objavljen. Kako se osećaš u tom prostoru između očekivanja i stvarnog stvaranja?
UROŠ: -Kažu da, kada nemaš nikakva očekivanja, tada želje počnu da se ostvaruju. E, pa ja sam imao veliko očekivanje od romana “Osmi život” i hteo sam da se njime afirmišem u književnom svetu. Osećaj je neverovatan kada shvatiš da si se, na neki način, upisao u istoriju.

UROS-TIMIC
UROŠ TIMIĆ

METS: -Tvoj prvi roman je doživeo neverovatan uspeh i nagradu pre nego što je objavljen. Kako se osećaš u tom prostoru između očekivanja i stvarnog stvaranja?
UROŠ: -Uvek je priča birala mene, i to na najneverovatnije načine. Ili je neki događaj bio u pitanju, ili splet okolnosti koji je morao da bude stavljen na papir, ili, u poslednje vreme – san. „Kuću sa staklenim zvonom“ sam dobrim delom odsanjao i odlučio da je stavim na papir. Nikada nisam pisao po principu: „Ovo mi je tema, hajde sada da vidimo šta će biti priča.“ Zato se nikada ne prijavljujem na književne konkurse.

METS: -Da li veruješ da bi tvoji likovi mogli da dobiju sopstvenu volju i odluče da se pobune protiv tebe kao pisca? Šta bi oni uradili da preuzmu kontrolu nad pričom?
UROŠ: -To se vrlo upečatljivo desilo u romanu „Reptil“, kada mi je lik jasno stavio do znanja šta je njegov zadatak u priči. Ovaj roman je bio planiran da se završi drugačije, i da glavni junak doživi neko prosvetljenje, ali ne – on to nije hteo i završio je kako je završio. Obožavam kada toliko osnažim svoje junake da ne mogu protiv njih.


Svi njegovi romani doživeli su neverovatan uspeh, a posebno je interesantno to što su se, ubrzo nakon objavljivanja, gotovo svi rasprodali. Knjige su nestale sa polica u rekordnom vremenu, a danas se teško mogu naći u prodaji. To je rezultat ne samo njihove kvalitete i dubine, već i specifične filozofije koju autor unosi u svoje delo.

METS: -U literaturi često govorimo o stvaranju „atmosfere“. Kako ti lično stvaraš atmosferu u svom pisanju – da li je to kroz prostor, vreme, ili kroz emociju koju želiš da preneseš?
UROŠ: -Uglavnom prostor. Meni je ono što vidim najupečatljivije, i mislim da je čulo vida najbitnije čulo koje posedujemo (ovo je moje mišljenje, ne znači da je tako). Zato se trudim da kroz opis eksterijera i enterijera dočaram kakva atmosfera vlada u tom trenutku u romanu ili priči. I naravno, da, emocija je možda broj jedan, zapravo, ali umeće dočaravanja emocije, tačnije, preneti emociju lika na čitaoca je – umeće. Lako je napisati “on je bio tužan”, ali teško učiniti i čitaoca tužnim iz istih razloga zbog kojih je junak.


Njegov drugi kratki film, Distimija, je nedavno završen i poslat na nekoliko filmskih festivala, gde trenutno prolazi kroz proces selekcije.

DISTIMIJA POSTER
DISTIMIJA POSTER

METS: -Koji je najneočekivaniji trenutak u tvojoj književnoj karijeri? Da li postoji neki momenat koji te je iznenadio u samom procesu stvaranja?
UROŠ: -Nisam očekivao da će prvi roman da doživi i to da bude odigran i kao predstava. Što se samog pisanja tiče, najviše sam bio iznenađen kada je ceo tiraž romana “Kuća sa staklenim zvonom” bio rasprodat za dve i po nedelje.

METS: -Koja je najluđa stvar koja ti je ikada prošla kroz glavu dok si pisao – nešto što bi možda želeo da zadržiš samo za sebe?
UROŠ: -Pa, ako zadržim za sebe onda neću ni reći… Postoje stvari koje sam želeo sam da iskusim, probam, uradim, da bih to na papiru što bolje dočarao. Ko je upoznat sa mojim stvaralaštvom, može da napravi neku pretpostavku, ali reći ću samo: šta god da ste pomislili, otišao sam korak dalje.

METS: -Da li je književnost za tebe više alat za razumevanje sveta ili više način da se distanciraš od njega?
UROŠ: -I jedno i drugo. Volim ovaj svet, ali nekada je morbidno dosadan i treba ga učiniti zanimljivim. Zato volim različite stvari da istražujem (prethodno pitanje); a zatim to i stavim na papir. Jedom sam podelio svoja razmišljanja sa prijateljicom i pitao je “da nije ovo malo previše”, rekla mi je “ali to si ti, neko mora da ima mu*a i za takvo pisanje”.


MOŽDA TI SE DOPADNE: METS INTERVIEW: STEFAN GAJIĆ


METS: -Pisanje često može biti lični terapeutski proces. Da li si ikada pronašao izlaz iz svojih ličnih dilema kroz pisanje, možda nesvesno?
UROŠ: -Recimo da je to bio slučaj sa romanom “40 dana”, koji je, po objavljivanju, prošao “ispod radara”, a sada se, po raznim sajtovima, prodaje i za pet puta veću cenu od one koja je bila u knjižarama. To bih izdvojio, ali dodao, da je svaki roman psihoterapija za sebe.

METS: -Pišući o likovima i njihovim sudbinama, koliko se u tom procesu, kao autor, upuštaš u filozofiju postojanja?
UROŠ: -Jao… Celim svojim bićem. Mislim da čitaoci to prepoznaju i da su tek skoro otkrili da moji romani nisu “klasičan horor” ili “fantastika”. Najviše mi prija kada vidim da neko, negde, napiše da se više pitao ili pitala da li da se vraća na čitanje mog romana, jer je vredno pročitati ga više puta. To onda znači da to upuštanje u filozofiju postojanja, koje često može da odvede u čisto ludilo, ima smisla. Makar na kraju poludeo.

METS: -Da li je u planu novi roman?
UROŠ: -Imao sam jednu objavu na fejsbuk profilu nedavno, u kojoj se “odjavljujem” iz sveta pisanja. Da li se nešto konkretno desilo? Da. Da li ću ikada reći šta? Ne! Ali, jednom pisac, zauvek pisac. Za sada neću dati precizan odgovor.

UROŠ na društvenim mrežama:
Instagram: @timic.uros
Facebook: @timicuros
X: @UrosTimic
TikTok: @timic.uros

Naslovna fozografija: Uroš Timić