Tokom 2024. godine Institut za studije kulture i hrišćanstva (ISKH) i Dom omladine Beograda, uspešno su realizovali ciklus tribina pod nazivom “Velike knjige XX veka”. Ciklus je pokazao da postoji interesovanje i potreba da se javno govori i ponovo promišlja o značajnim knjigama koje su svaka na svoj način obeležile pojedine oblasti ili periode, i koje po temama koje obrađuju ili po pristupu, ostaju značajne i danas.
Nastavljajući tematizaciju značajnih knjiga i ideja, Dom omladine Beograda i ISKH tokom 2025. godine realizovaće novi ciklus tribina “Velike ideje (post) moderne”, posvećen nekim od najznačajnijih koncepata zapadne moderne i postmoderne, koji ostaju značajni i u današnjem svetu globalizacija različitog tipa. Svaka od “velikih ideja” je analizirana na bazi nekih od ključnih tekstova koji su formirali, objasnili ili značajno unapredili te ideje, i koji ostaju nezaobilazni za njihovo razumevanje u konkretnom kulturnom i istorijskom kontekstu.
Prva tribina zakazana je za četvrtak, 13. februar od 19 časova u Klubu Doma omladine Beograda, a na temu “Liberalizam” govoriće prof. dr Davor Džalto. Razgovor će moderirati Danijela Marković, iz Instituta za studije kulture i hrišćanstva
“Liberalizam” je, po mnogočemu, najuticajnija moderna politička filozofija i ideologija. U različitim oblicima i tokovima, liberalne ideje su oblikovale moderni politički život i institucije na Zapadu, a kolonijalnim osvajanjima i širenjem „neoliberalizma“, u poznom dvasetom i početkom dvadesetprvog veka, mnoge liberalne ideje i institucije su dobile globalni značaj.
Tribina je posvećena objašnjenju idejne geneze modernog liberalizma, kao i društveno-političke klime u kome se liberalizam razvijao. Reč će biti o nekim od ključnih ideja koje su oblikovale glavni tok liberalne misli u proteklih nekoliko proteklih vekova. Osnovu za razgovor o liberalizmu predstavlja tekst Džona Loka (John Locke) koga mnogi smatraju prvim pravim utemeljiteljem liberalizma – Two Treatises of Government.
O PREDAVAČU:Davor Džalto je redovni profesor Univerzitetskog koledža u Stokholmu, i predsednik je Instituta za studije kulture i hrišćanstva. U istraživačkom radu se bavi pre svega pitanjima ljudske slobode i stvaralaštva, kao metafizičkim, političkim i estetsko-umetničkim konceptima i fenomenima. Kao autor i priređivač objavio je više od dvadeset knjiga – među kojima se istuču “Beyond Capitalist Dystopia: Rethinking Freedom and Democracy in the Age of Global Capitalism” (2022) i “Anarchy and the Kingdom of God: From Eschatology to Orthodox Political Theology and Back” (2021) – i preko sto naučnih studija i eseja.